Pezinok / Salzburg 6.3.2025. V dňoch 6. – 8. marca 2025 prebieha v Salzburgu Valné zhromaždenie Európskej akadémie vied a umení spojené s voľbou nového prezidenta Akadémie. Členov Akadémie čaká bohatý program obsahujúci workshopy, prednášky, samotné valné zhromaždenie s voľbou nového prezidenta, slávnostné inaugurovanie nových členov Akadémie a diskusie. Prvý deň sa niesol v znamení workshopov na hlavnú tému „Pokrok vo vedeckom myslení“, ďalších prednášok a diskusií na témy, ktoré aktuálne rezonujú nielen v akademickom svete, ale sú pertraktované aj v globálnom rámci s celospoločenským dopadom.
Workshop otvoril prezident Akadémie, prof. Dr. Klaus Mainzer, Dr.h.c. príhovorom, privítal členov a hostí. Nasledovali prednášky, z ktorých stručne uvedieme témy a prednášajúcich. Interdisciplinárny workshop pre členov všetkých tried EASA podporil výmenu informácii a poznatkov vo všetkých oblastiach vedy a umenia.

Atmosféra v priestoroch „University of Salzburg“ v Salzburgu.
Program prednášok chronologický zoradený podľa prednášajúcich.
Marko Robnik (Univerzita v Maribore):
Úvod do témy workshopu
Willibald Plessas (Univerzita v Grazi):
Od pozorovania k pochopeniu, k vysvetľovaniu, k poznaniu a mysleniu
Markus F. Peschl (Univerzita vo Viedni):
Radikálne predefinovanie tvorby vedomostí, kreativity a inovácií rušivý svet – novinka zo spoločného vytvárania a zapájania sa do budúcnosti potenciál
Anastasios Bountis (Univerzita v Patrase):
Zvedavosť, inšpirácia a vzdelanie vo vedeckom výskume
Andreas Windisch (Joanneum Research, Graz):
Evolúcia učiacich sa strojov: Od základov po budúcnosť inovácie
Klaus Mainzer (prezident Akadémie a Technická univerzita Mníchov):
Vplyv umelej inteligencie na vedu a spoločnosť
Rainer Blatt (Univerzita v Innsbrucku):
Očakávania od kvantových výpočtov
Marko Robnik (Univerzita v Maribore):
Nepredvídateľnosť v prírode

Reiko Yamada (ICFO a ESMUC, Barcelona):
Môže umenie skutočne inšpirovať vedeckú myseľ? Skladateľova cesta vo fyzikálnom ústave
Ioannis Liritzis (dekan EASA IV. triedy a AMEU Maribor):
História vedeckého výskumu a automatizácie
Kristin De Troyer (Univerzita v Salzburgu):
Od údajov k textu: Ako údaje ovplyvňujú rekonštrukciu biblického textu

Profesor Klaus Mainzer zdôvodnil dôležitosť vybraných tém a smerovania Workshopu. Zvolili sme tému „Pokrok vo vedeckom myslení“, ktorú považujeme za aktuálnu prakticky pre všetky disciplíny v rôznych triedach Akadémie. Je zrejmé, že vedy sa vždy navzájom ovplyvňovali pri rozširovaní porozumenia a vedomostí. Z času na čas boli určité oblasti výskumu v popredí zodpovedajúceho vývoja. Ani historická úvaha však nemôže vždy povedať, ktoré snahy a úspechy prevládali a ktoré viedli k ďalšiemu rozvoju vedomostí. Ešte menej je možné predpovedať vplyv úspechov konkrétneho subjektu na budúci vývoj porozumenia ako celku. Ako príklad možno spomenúť objavenie sa internetu vo fyzike len pred niekoľkými desaťročiami a jeho okamžité rozšírenie prakticky do všetkých oblastí ľudského života so všetkými jeho – a priori neočakávanými – dôsledkami až do súčasnosti.
Nedávno sme boli svedkami rastúceho vplyvu strojovej asistencie predovšetkým pri učení, výskume a komunikácii. Stojíme pred otázkou, či tento vývoj, ako sa často predpokladá, spôsobí revolúciu v rozvoji chápania a myslenia. Prekoná skôr či neskôr ľudské schopnosti, ktoré sa okrem logiky a indukcie do veľkej miery spoliehajú aj na vlastnosti ako inšpirácia, cit, viera, zvedavosť atď.?
Workshop sa zameral na identifikáciu mechanizmov, ktoré riadia pokrok v poznaní a myslení a určil predpoklady a šance budúceho vývoja nielen umelej inteligencie.
תגובות