top of page

Symbióza ekonomickej diplomacie a podnikateľskej praxe: Realizácia a prípadové štúdie

Pezinok 16.12.2024. Vydavateľstvo Professor, s.r.o. vydáva signálny výtlačok trilógie profesora Štefana Kassaya, doktora ekonomických vied o symbióze ekonomickej diplomacie a podnikateľskej praxe s podtitulom Realizácia a prípadové štúdie. Výtlačok je určený úzkemu okruhu zástupcov decíznej sféry a zainteresovaným osobám v procese ekonomickej diplomacie. Rozšírená prípadová štúdia nadnárodnej korporácie I.D.C. Holding, a.s., ktorá od nového roku 2025 bude pôsobiť pod novým obchodným menom je jedinou komplexnou štúdiou zacielenou na podnik od jeho vzniku, privatizácie a transformácie na podnik svetovej triedy.



Autor publikácie sa vnímateľom netradične prihovára v úvode publikácie a osvetľuje svoje rozhodnutie vydať trilógiu o ekonomickej diplomacii. „Všetko je inak! To všetci vidíme, počujeme, cítime. Najprv nás prekvapil prvý Covid. Jeho vyčínaním už mnohí nie sú medzi nami. Čítam niektoré ich diela. Dokonca vraciam sa k úvahám a vedeckým spisom, ktoré som vytvoril vari pred päťročím. Čo z toho platí a čo je inak? Ako sa dajú uplatniť moje vedecké ambície v mnohých rukopisoch dosiaľ neuverejnených? Alebo ak už aj, tak iba v krátkych literárnych útvaroch. V istú chvíľu, keď som nebol práve najlepšie naladený som si povedal: „Tak už dosť!“ Tých prežitých rokov mám naporúdzi dosť a jediné, čo mi zostalo je práca, tvorba, premýšľanie. Znovu sa vraciam k otázkam, čo ďalej? A tak sa mi chvíľkami javilo, že jediné, čo môžem urobiť, ak sa nechcem „zahamovať“ na danej úrovni poznania, je vrátiť sa k starším rukopisom a znovu zvážiť, či predsa len v nich nezostal voľajaký úžitok, ktorý by mohol byť hľadaný v rokoch nastupujúcej mladej generácie. A dnes už po ďalšej viacročnej práci si hovorím: „Dobre som urobil, ešte nie som celkom hotový.


V roku 2020 som založil akoby novú firmu – presnejšie novú štruktúru akciovej spoločnosti s vyčlenením pracoviska Inštitútu celoživotného vzdelávania. Aké jej dať meno? Asi už len také, ako som sa rozhodol s medzinárodným nádychom, s možnosťou porozumieť aj v anglickom jazyku. Konkrétne táto firma je už v obchodnom registri pod menom INTERCEDU, a.s. Žiadny koniec, ešte som môjmu okoliu veľa dlžný. A tak pôvodný môj príhovor pokračoval v spomínanej verzii troch kníh, tzn. TRILÓGIE: Symbióza ekonomickej diplomacie a podnikateľskej praxe.“

Hlavný vedecký redaktor INTERCEDU, a.s., prof. Štefan Luby, DrSc. sa o trilógii vyjadril: „Keď zaznejú slová diplomacia – diplomat, staršia generácia si spomenie na román Jamesa Aldrigea – Diplomat, mladšia na objemné dielo Henryho Kissingera – Diplomacia. Je ich však omnoho viac a historické korene tohto fenoménu siahajú k faraónovi Ramzesovi II. Kissingerovu knihu do češtiny preložili ako „Umění diplomacie“. Ona je totiž naozaj umením.“

Diplomacia je však aj očakávaným nástrojom úspechu, bez ktorého sa nezaobídeme ani v domácom prostredí. Štefan Kassay vo svojom diele „Symbióza ekonomickej diplomacie a podnikateľskej praxe“ rieši teóriu aj prax ekonomickej diplomacie, a to komplexne. Je totiž vedeckým diplomatom ale zároveň úspešným podnikateľom, ktorý vidí problém v oboch týchto rovinách. Svoje knihy o podnikaní vydáva v piatich jazykoch, ktoré sa premietli do  konkrétnych projektov, v ktorých mohol reprezentovať a presvedčovať podnikateľskými a výskumnými výsledkami a robustnosťou vtedajšieho podniku – I.D.C. Holding, a. s. so sídlom v Seredi.

 

Hlavné princípy autora trilógie, okolo ktorých sa košatí ekonomická diplomacia, sa dajú vyjadriť v nasledujúcich tézach:

podnikanie, ak má plniť svoju spoločenskú funkciu, predpokladá ekonomickú a podnikateľskú diplomaciu a kultúru vzťahov v podnikateľskom prostredí i vnútri podniku,

diplomacia a komunikácia každého typu sa opierajú o informačno-komunikačné technológie prepojené do harmonicky zladenej sústavy,

svoju rolu zohráva aj náhoda, pripravenosť na nečakané udalosti a šťastné okolnosti,

pridanou hodnotou je šírenie dobrého mena Slovenska vo svete.

Tretia kniha je súborom prípadových štúdií opisujúcich akcie a misie autora v Európe, v Európskej investičnej banke, prezentácie jeho knižnej tvorby v zahraničí, napr. v Poľsku, spoluprácu s rozvojovým svetom – Gruzínskom a Kazachstanom, konferencie usporiadané jeho Nadáciou na podporu vedy a vzdelávania a v rámci nich osobitne významnú konferenciu New Europe. Ako pars pro toto Spomeniem dve z nich. Dipól Fínsko – Estónsko je pre ekonomického diplomata z krajiny ako je Slovensko osobitne vhodnou destináciou. Je zdrojom stability Baltickej stratégie Európskej únie, ktorá je svojou úspešnosťou protipólom našej krívajúcej Dunajskej stratégie. Autor píše o prerode kedysi agrárneho Fínska na high-tech štát, v rodnom liste ktorého figuruje prerod firmy Nokia na gigant informačnej technológie. Autor navštívil popredné univerzity, napr. Aalto v Espoo neďaleko Helsínk. Na Fínsko máme na Slovensku spomienky ešte spred roka 1990, keď sa ústretovo správalo k východnej Európe a tento základ sa po roku 1990 rozvinul, pričom kontakty sa postupne kultivovali. Estónsko, známe ešte z čias ZSSR ako zväzová republika, ktorá vyrábala pomerne spoľahlivé technické zariadenia, predviedlo Číne, ako sa robí veľký skok, ktorý v tejto krajine vydumali. Ako štátik s 1,3 mil. obyvateľov udivuje svojou priebojnosťou i vedeckou erudíciou dokumentovanou v rámcových programoch EÚ. Korunuje ich super-panoráma Tallinu, ktorého staré mesto je „en bloc“ súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Konferencia New Europe bola súčasťou seriálu podujatí Next Europe Európskej akadémie vied a umení, a Štefan Kassay ju zorganizoval v roku 2016, keď Slovensko predsedalo Európskej rade. Zúčastnili sa jej poprední diplomati a vedci, medzi nimi laureát Nobelovej ceny mieru Lech Wałęsa. Pozoruhodné však bolo, že Pečivárne Sereď navštívil vtedy výsadok 27 ministrov EÚ pre zamestnanosť a sociálnu politiku. Sereď sa presadila oproti Bratislave.

Obsah publikácie mapuje tridsaťročnú cestu budovania nadnárodnej korporácie I.D.C. Holding, a.s. v podmienkach zásadných spoločenských premien v Európe. V knihe autor prezentuje súvislosti s predkladanými prípadovými štúdiami, ktorých obsah je v mnohých častiach konkretizovaný novými experimentmi a z nich vyplývajúcimi závermi. Predkladá možnosti integrácie vedy a praxe v úsilí o vlastný progres a prienik do globálneho podnikania. V ďalších kapitolách opisuje konferencie a prezentácie zamerané na riešenia protirečení medzi decíznou sférou a podnikateľmi, rovnako ako aj prezentácie duševných a materiálnych produktov v kooperácii so zastupiteľskými úradmi Slovenskej republiky v zahraničí , ktoré boli hradené zo súkromných zdrojov autora. Kľúčovými kapitolami sú ekonomická diplomacia z pohľadu podnikovej praxe a medializácia praktickej ekonomickej diplomacie prostredníctvom multimediálneho portálu, ktoré prinášajú nové postupy a riešenia pri prezentácii duševných a materiálnych produktov a najmä šírení dobrého mena Slovenska formou diplomacie.

Comments


bottom of page