Spoločenské stretnutie Diktát času je nezadržateľný III.
- kassay.eu
- Mar 23, 2023
- Čítanie: 3
Updated: Mar 28, 2023
Smolenice 22.3.2023. Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania, Medzinárodné centrum vzdelávania INTERCEDU, a.s. a Alumni klub bývalých členov Predsedníctva Slovenskej akadémie vied usporiadali spoločenské stretnutie osobností Alumni klubu bývalých členov Predsedníctva Slovenskej akadémie vied – Diktát času je nezadržateľný III. v priestoroch Kongresového centra SAV v Smoleniciach. Spoločenské stretnutie bolo komornou akciou za účasti osobností Slovenskej akadémie vied (SAV) a slovenských univerzít spolu s rodinnými príslušníkmi v počte 25 osôb. Spoločným menovateľom výberu pozvaných bolo zahrnutie ich rozhovorov do trilógie profesora Štefana Kassaya – Diktát času je nezadržateľný. Pre karanténu sa stretnutia nezúčastnil pán docent Jozef Šimúth, ktorý sa ospravedlnil. V diskusii profesor Kassay a aj v príhovore pripomenul novú publikáciu docenta Šimútha, ktorá nesie názov Včelia materská kašička a vyšla v roku 2020 vo vydavateľstve VEDA.

Úvod spoločenského stretnutia patril príhovorom organizátorov profesorovi Štefanovi Kassayovi, profesorovi Štefanovi Lubymu a docentovi Branislavovi Peťkovi.
Príhovor profesora Štefana Kassaya, prezidenta Nadácie na podporu vedy a vzdelávania, prezidenta Medzinárodného centra vzdelávania – INTERCEDU, a.s., člena Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu.

Organizátori spoločenského stretnutia: zľava profesor Štefan Kassay, docent Branislav Peťko a profesor Štefan Luby
V dopoludňajšej časti spoločenského stretnutia sa premietlo dvadsaťjeden medailónov osobnosti, ktoré nastolili aktuálne témy, ktoré dnes vo vede, vzdelávaní a spoločnosti rezonujú. Boli to najmä:
Kvantové technológie a kvantová teleportácia, ocenené Nobelovou cenou za fyziku 2022,
Modernizácia školstva, vzťah rodič – učiteľ,
Nanotechnológie a ich vplyv na prehlbovanie resp. elimináciu bariér medzi rozvinutým a rozvíjajúcim sa svetom,
Vodíková terapia, nová omnuipotentná medicínska metóda založená na eliminácii reaktívnych radikálov s pozitívnym vplyvom na mnohé ochorenia a orgány,
Seizmicita všeobecne a poučenia z katastrofických zemetrasení v Turecku a Sýrii,
Vzájomná afinita vedeckých a priemyselných parkov a univerzít, v blízkosti ktorých sa zakladajú,
Virológia COVIDu 19, originálne poznatky získané výskumom in vitro aj in vivo,
Veda a viera, symbióza dvoch foriem poznania v zmysle encykliky Fides et Ratio Jána Pavla II.,
Využitie lokálnych rezerv a šancí v ekonomickom rozvoji regiónov,
Úspech slovenskej archeológie, ktorej dve náleziská na línii Limes Romanus boli zahrnuté do Svetového dedičstva UNESCO, Nové trendy v hydrológii v etape zmien klímy a prostredia,
Vedecké programy Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne a jej spolupráca so SAV,
Satelitný prieskum zeme v oblasti vývoja krajiny na Slovensku,
Kvantová gravitácia a snahy o zjednotenie štyroch základných fyzikálnych interakcií,
Autizmus – výskum, diagnostika a spoločenské začlenenie dotknutých osôb,
Apidológia a jej súčasné úlohy v etape ohrozenia včelstiev,
Výskum biodegradovateľných polymérov a ich praktické uplatnenia,
Parazitológia kliešťov a ochrana pred šírením nimi sprostredkovaných infekcií.
Medailóny osobností – Reminiscencie významných osobností a ich spätosť s udalosťami dneška v prostredí kardinálnych zmien v európskom komunikačnom priestore. Osobnosti konfrontované diktátom času z relácie Hosť Štefana Kassaya. Krátke obrazové portréty hostí z diskusií.

Nasledujúca diskusia bola zameraná na vodíkovú terapiu a jej praktickú implementáciu. Zúčastnení diskutovali s profesorom Jánom Slezákom.
Poobedný program spoločenského stretnutia pokračoval piatimi prednáškami na aktuálne a diskutované témy v spoločnosti.

Profesorka Daniela Ostatníková prítomným predstavila prednášku s názvom: Autizmus – od poznania k prijatiu

Docent Juraj Wagner pripravil prednášku s názvom Mechatronika a inteligentný priemysel

Profesor Peter Moczo účastníkov spoločenského stretnutia informoval o aktuálnej seizmickej situácii v Turecku a v Sýrii

Profesor Štefan Luby predniesol zaujímavý príbeh o Filipovi Lenardovi – 160 výročie (jediného laureáta Nobelovej ceny narodeného na Slovensku

Docent Branislav Peťko vo svojej prednáške hovoril o nových stratégiách v protikliešťovej ochrane
Nasledovala slávnostná chvíľa, kedy Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania ocenila významné osobnosti vedy a vzdelávania Veľkou zlatou medailou profesora Štefana Kassaya.


Profesorka Daniela Ostatníková preberá Veľkú zlatú medailu Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania z rúk profesora Štefana Kassaya


Docent Juraj Wagner preberá Veľkú zlatú medailu Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania z rúk profesora Štefana Kassaya


Docent Branislav Peťko preberá Veľkú zlatú medailu Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania z rúk profesora Štefana Kassaya
Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania od roku 2016 oceňuje významné osobnosti za zásadný prínos v podnikaní, za integráciu vedy a praxe, za úspechy vo zvyšovaní výkonnosti korporácii pri súčasnom skvalitňovaní kultúry práce a života pracovníkov podniku. Každý držiteľ ocenenia okrem medaile dostáva diplom. Udeľované medaile majú na líci portrét profesora Štefana Kassaya s nápismi upriamujúcimi pozornosť na životné motto, ktoré je zachytené slovami: Veda a prax. Na rube je motív otvorenej knihy symbolizujúcej odovzdávanie vedomostí doplnený textom: Nápady, Zlepšovanie a Inovácie.
Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania
Neformálne stretnutie zorganizované Nádáciou profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania malo za cieľ prehĺbiť osobné kontakty a tým vytvoriť potenciál na interdisciplinárne aktivity, vytipovať možné príspevky do časopisu Časopriestor // Spacetime resp. na portál vedeckých článkov prezentovaných na webe INTERCEDU, vymeniť si osobné podnety ako sa možno duchovne vyrovnávať so súčasnými ťaživými problémami vnútornej, medzinárodnej, ekonomickej i politickej situácie.
Comments