Opustil nás prof. Alexander Ruttkay
- kassay.eu
- 11 minutes ago
- Čítanie: 3
Pezinok, Nitra 17.4.2025. Rok 2025, ešte mladý na udalosti, je krutý voči slovenskej archeológii. Po jej nestorovi prof. Jozefovi Vladárovi sme pochovali doc. Dušana Čaploviča, a vzápätí sa za ním poberá jeho učiteľ prof. Alexander Ruttkay. Akoby sa smútok medzi tromi dejstvami tejto drámy ani neunúval do šatne. A tak nám ostáva iba zachovať si v spomienkach usmiatu tvár výborného vedca, manažéra a riaditeľa Archeologického ústavu SAV, zakladajúceho člena Učenej spoločnosti SAV, nositeľa Pribinovho kríža I. triedy, čestného občana Piešťan, Ducového i Nitrianskej Blatnice. Spomínať budú v SAV, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, v Nemeckom archeologickom ústave, kde bol Alexander členom korešpondentom, v medzinárodných organizáciách ako UNESCO a v neposlednom rade v spoločnosti INTERCEDU s ktorou v ostatných rokoch spolupracoval.

prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc.
Príbeh prof. PhDr. Alexandra Ruttkaya, DrSc., je síce menej spektakulárny ako príbeh Heinricha Schliemanna, ktorý v útrobách kopca Hisarlik objavil Tróju, ale pre naše dejiny je omnoho dôležitejší a má rovnaký objaviteľský náboj. Jeho Hisarlikom sa stal kopec Kostolec nad obcou Ducové pri Moravanoch, kde preskúmal prvý veľkomoravský veľmožský dvorec s pohrebiskom i rotundou. Kopcovitý terén akoby mu učaroval, venoval sa ďalej aj románskemu kostolíku v Dražovciach, odkryl ďalší stredoveký dvorec v Nitrianskej Blatnici. A to pochopiteľne nie je všetko.

prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc. na fotografii v strede spolu so synom MUDr. Alexandrom Ruttkayom, pri uvedení knihy Príhovory profesora Štefana Kassaya do života vo Svätom Jure 19.9.2024.
Veľmožský dvorec na skalnom ostrohu nad dedinou Ducové je dnes národná kultúrna pamiatka. Alexander Ruttkay sem prišiel roku 1968 na dva týždne, aby preskúmal terén, ktorý mizol v útrobách postupujúceho kameňolomu. Ostal tu niekoľko rokov. Plochu dvorca, okolo 5 000 m2, prekopal až po skalné podložie, ba vnikol i do neho. Palisádové opevnenie dvorca bolo z dubových trámov hore zahrotených. Ohradiť takto dvorec pred 1150 rokmi bolo nákladné. Išlo však o bezpečnosť a našťastie ešte neboli peniaze. Dvorec z polovice 9. storočia je dnes čiastočne rekonštruovaným svedectvom života v období Veľkej Moravy.

prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc. pri uvedení knihy Príhovory profesora Štefana Kassaya do života vo Svätom Jure 19.9.2024.
Hradisko v Nitrianskej Blatnici s rotundou sv. Juraja je ďalší skvost, pochádza z predveľkomoravského obdobia, aj jeho sa dotkli ruky nášho archeológa. Samozrejme, že tu nájdeme veľa podobností s predošlým dvorcom.
Nálezy z archeologických lokalít majú veľkú kultúrnu i peňažnú hodnotu. Poskytli stovky prsteňov a iných šperkov. Niektorých sa samozrejme zmocnili aj vykrádači hrobov, ktorí sú často vybavení, vážený pán minister financií, lepšou technikou ako vedeckí pracovníci! Po návštevách Ruttkayových nálezísk som mu vymyslel prezývku pán prsteňov. Ale neujala sa. Aj tak dobre. Saša nemá potrebu kopírovať cudzie vzory.

Gratulácia od Dr. h.c. mult. prof. PhDr. Ing. Štefana Kassaya, DrSc. k osemdesiatinám prof. prof. PhDr. Alexandra Ruttkaya, DrSc
Medievalistický rozmer má nielen odbor, ale aj rod Alexandra Ruttkaya. Pochádza z Ruttkayovcov alias Vrútockých a genealógiu svojho rodu pozná do 13. storočia, podobne ako históriu veľkomoravských kniežat. Bol žiakom Antona Točíka, Jána Dekana, spolupracovníkom Dušana Čaploviča, Václava Furmánka, Karola Pietu, Jozefa Vladára. Každý z tejto kohorty archeologických veľmožov splna podmienky profilu excelentnosti.
prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc. – prezentácia významných diel Alumni klubu Predsedníctva SAV na zámku v Smoleniciach.
Spolupráca Alexandra Ruttkaya s INTERCEDU a.s. je touto spoločnosťou vysoko hodnotená. Absolvoval fundovaný rozhovor s prof. Kassayom, ktorý vyšiel v jeho trilógii Diktát času je nezadržateľný. Pre internetový časopis Spacetime napísal veľký článok Slovenská archeológia v 30. roku samostatnosti Slovenskej republiky. Na jeho dielo v Nitrianskej Blatnici nadviazal prof. Pavel Povinec, ktorý pre Spacetime spracoval štúdiu Rádioizotopová historiografia – od astrofyziky k archeológii – o rádiokarbónových analýzach v archeológii. Výsledky rádiouhlíkového datovania uhlíkov, dreva, malty a omietky rotundy v Nitrianskej Blatnici, ale aj kostola sv. Margity Antiochskej v Kopčanoch znamenali, že kresťanstvo na území Slovenska (presnejšie v Nitrianskom kniežatstve) bolo rozšírené už počas panovania kniežaťa Pribinu. Určené veky oboch kostolov súčasne znamenajú, že sú to pravdepodobne najstaršie stojace sakrálne stavby nielen na území Slovenska, ale aj v celej východnej časti Strednej Európy (východne od Salzburgu).
Rozhovor s prof. PhDr. Alexandrom Ruttkayom, DrSc. v relácii Hosť Štefana Kassaya.
Príspevok k slovenskej archeológii od prof. PhDr. Alexandra Ruttkaya, DrSc. v Spacetime.
Takéto výsledky sú najkrajšia pocta A. Ruttkayovi, ktorý bol okrem iného aj vzorom interdisciplinarity v archeológii, ako to dokázal celým svojim dielom. Naposledy sme sa s ním na pôde INTERCEDU a. s. stretli vlani na jeseň vo sv. Jure, odkiaľ sú aj priložené fotografie.
Prof. Alexander Ruttkay sa nezmazateľne zapísal do pamäti svojho národa, vedeckej komunity i priateľov.
R. I. P.
Štefan Luby,
Apríl 2025
Comments