top of page

Memorandum 2023/2024 – výročná správa spolupráce medzi INTERCEDU a EAVU v Salzburgu

Pezinok / Salzburg, 6.3.2025.


Podpis Memoranda o spolupráci medzi INTERCEDU a Európskou akadémiu vied a umení v Salzburgu (EAVU)


Zámerom profesora Štefana Kassaya aj v minulosti bolo nielen ukazovať potrebné postupy k posúdeniu skutočnej situácie v podniku, ale aj vysvetľovať, ako vyrátať počet potrebných zamestnancov pre obsluhu produkčnej linky a presne stanoviť aj požadované znalosti na obsluhu zariadení a svoje teórie verifikovať aj v praxi. Na základe uvedených skutočností sa javilo dôležité previazať vedecké výstupy členov EAVU a prostredníctvom webového portálu medializovať pre vnímateľov aj populárno-vedeckou formou. Zvolil sa proces rozvinutia publikovania spoločensky podstatných entít na báze vedeckosti a usporiadanosti do zrozumiteľných a žiaducich celkov sprístupňujúcich praktickú použiteľnosť obsahovo formovaných profesionálne využiteľných a realizovaných požiadaviek alebo celkov na úrovni predstavujúcej úroveň znalostných tezaurov. INTERCEDU, a.s. už pre EAVU publikovalo „Vyhlásenie k eskalácií pandémie COVID-19“ od prezidenta EAVU Klausa Mainzera, Reintegráciu kapitálov a vznikajúcu formu globálneho vládnutia od Ericha Hoedla a ďalšie aktivity spojené s medializáciou tejto významnej európskej akademickej ustanovizne. Všetky vedecké články sú dostupné prostredníctvom multimediálneho portálu v slovenskom a anglickom jazyku na webovom portáli www.intercedu.com.

Návšteva prezidenta EAVU prof. Klausa Mainzera 7. – 8. 9. 2023 prebiehala podľa vopred dohodnutého programu, kde sa čas efektívne využil na všetky formy spolupráce, ktoré boli prezidentovi odprezentované počas návštevy novovybudovanej centrály INTERCEDU v Limbachu, neďaleko Bratislavy. Prezidentovi EAVU profesor Štefan Kassay predstavil návrhy spolupráce, ktoré po dohode obidvoch zainteresovaných strán vyústili k podpísaniu Memoranda o spolupráci medzi INTERCEDU, a.s. a EAVU.

Profesor Klaus Mainzer, prezident EAVU a profesor Štefan Kassay, prezident Medzinárodného centra vzdelávania INTERCEDU podpisujú Memorandum o spolupráci medzi obidvoma inštitúciami 7.9.2023 v Limbachu.

Konkrétna spolupráca medzi EAVU a INTERCEDU v období 2023/2024


Konkrétna spolupráca medzi EAVU a INTERCEDU bola v roku 2023/2024 realizovaná napríklad v propagácii významných diel autorov a členov Akadémie, nositeľov Nobelovej ceny a európskych vedcov v globálnom priestore prostredníctvom webového portálu. Z hľadiska udržania kvalitatívnych parametrov obsahu sekcií EAVU a jej prezentovaní v globálnom multimediálnom rozmere bola EAVU prezentovaná ako zdroj vedomostí v európskom priestore vedeckými článkami podľa cestovnej mapy EAVU.


V spolupráci s EAVU sa vytvoril nový formát diskusnej relácie v anglickom jazyku s názvom Talk Studio INTERCEDU. Za obdobie 2023/2024 boli odvysielané štyri časti, dve s profesorom Klausom Mainzerom, prezidentom Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu, moderovali profesor Štefan Luby a doktorka Lucia Škvareninová, rozhovor s Robertom Bollim, špičkovým americkým vedcom v biomedicínskych vedách a kardiovaskulárnej medicíne a profesorom Šigeom Ohtom, japonským biochemikom a otcom vodíkovej biomedicíny moderoval profesor Ján Slezák. Celková stopáž relácií predstavuje 128 minút. Profesor Klaus Mainzer počas návštevy centrály INTERCEDU odprezentoval prednášku na tému: Budúcnosť prostredníctvom trvalo udržateľných inovácií – nová renesancia pre Európu.

Digitalizácia, umelá inteligencia a spoločenský dopad


Spolupráca s Európskou akadémiou vied a umení v Salzburgu pokračovala v rámci vedeckých článkov, ktoré nasledovali smerovanie umelej inteligencie podľa cestovnej mapy Európskej akadémie vied a umení. Profesor Štefan Luby pripravil článok expertnej skupiny z kategórie interdisciplinarita o digitalizácii, umelej inteligencii a spoločenskom dopade skúmaných oblastí. Vedecký článok je vhodný pre laickú verejnosť na oboznámenie sa so základnými aspektami umelej inteligencie, ale aj pre odborníkov, pretože vo sfére umelej inteligencie upozorňuje na nové horizonty. Popri klasických oblastiach ako medicína, technické vedy, robotika a inteligentné domácnosti sa upozorňuje na potenciál umelej inteligencie v kultúre a kultúrnom dedičstve. Vedecká práca je uverejnená v slovenskom jazyku na portáli www.intercedu.com.

Umelá inteligencia – Teória a prax


Profesor Štefan Luby v spolupráci s docentom Ladislavom Hluchým, kandidátom vied z Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied, verejnej vedeckej inštitúcie pripravil aj druhý článok s názvom Umelá inteligencia – Teória a prax. Na základe podrobnejších podkladov sme sprostredkovali v rámci INTERCEDU jedenásť tém. Vedecký článok umelá inteligencia – teória a prax je najčítanejším článkom na portáli INTERCEDU za rok 2024 s celkovým počtom zhliadnutí 9 000 krát.

Európska akadémia vied a umení v Salzburgu


V nadväznosti na Memorandum o spolupráci medzi INTERCEDU a Európskou akadémiou vied a umení v Salzburgu, profesor Štefan Luby pripravil vedecký článok o histórii Akadémie, jej poslaní a smerovaní v najbližšom období. Akadémia má sedem tried, sú to humanity, medicína, umenie, prírodné vedy, spoločenské vedy – právo, ekonómia, technika a environment a svetové náboženstvá. Slovenská delegácia patrí v akadémii medzi najaktívnejšie. Na základe toho bol Štefan Luby pozvaný za člena senátu EAVU a v rokoch 2010 – 2019 bol viceprezidentom Akadémie.

Environment, klíma a energia smerom k produkcii čistej energie


V tejto štúdii je jadrová energetika veľmi forsírovaná, čo možno očakávať, ak vezmeme do úvahy, že koordinátor štúdie je v nej osobne angažovaný. To však neznamená, že by argumenty neobstáli a tiež je zrejmé, že aspoň v prechodnom období inú efektívnu alternatívu nemáme. Musíme sledovať ciele energetickej transformácie. Musíme však tiež vedieť, že technológie potrebné na dosiahnutie tohto cieľa ešte nie sú dostupné. Je čas byť realistický, venovať pozornosť cieľu COP26 a vyvinúť všetko potrebné úsilie na výrobu udržateľnej energie, čo otvorene podporuje aj stratégia Európskej komisie.

Vzdelanie, výskum a inovácie dokument politiky – Expertná skupina Európskej akadémie vied a umení, Salzburg


EAVU zriadila v novom funkčnom období svojho prezídia (2020 – 2025) viaceré expertné skupiny, ktoré vypracovali dokumenty ďalšieho rozvoja v oblasti vzdelávania, výskumu a inovácií, digitalizácie, umelej inteligencie a ich spoločenských dôsledkov, a environmentu, klímy a energie. Prvý z týchto dokumentov sme uverejnili v súlade so vzájomnými záväzkami vyplývajúcimi z uvedeného Memoranda. Dokument približuje význam digitalizácie, interdisciplinarity, virtuálneho vzdelávacieho prostredia, prepojenia s piliermi Horizontu Európa a v neposlednom rade pozdvihnutie úlohy matematiky, ktorej význam nie je u nás v ostatných desaťročiach docenený.

Osobnosti vedy so Štefanom Lubym


Nový formát Osobnosti vedy so Štefanom Lubym je vysielaný dvakrát do mesiaca prostredníctvom multimediálneho portálu intercedu.com. V pripravovaných častiach sa autor rozhodol prezentovať významné osobnosti Akadémie, medzi ktoré patria jej zakladatelia, doterajší prezidenti, protektori, ktorými sú menovaní Európskou akadémiou vied, hlavy štátov, v ktorých Akadémia cestou svojich delegácií pôsobí, laureáti Akadémiou udeľovaných Cien tolerancie a v neposlednom rade najvýznamnejší členovia Akadémie – vedci a umelci, medzi ktorými majú výnimočné postavenie laureáti Nobelových cien.

Pracovná cesta v Salzburgu


Dvojdňová pracovná cesta prezidenta INTERCEDU, prof. Štefana Kassaya, a riaditeľky vzdelávania INTERCEDU, doktorky Lucie Škvareninovej do Salzburgu na valné zhromaždenie členov Európskej akadémie vied a umení otvorila ďalšie možnosti spolupráce a výmenu vedeckých článkov medzi dvoma inštitúciami. Program valného zhromaždenia prebiehal podľa vopred stanoveného plánu, ktorého súčasťou bolo zhodnotenie všetkých aktivít EAVU jednak v uplynulom roku 2023 a hlavne v roku 2024, vrátane konferencie INTERCEDU o Umelej inteligencii v Limbachu. Nanovo sa žiada pripomenúť, že na spoločnom stretnutí v Salzburgu piateho až šiesteho apríla 2024 za účasti vyše 250 členov Európskej akadémie prezident Klaus Mainzer bližšie predstavil dlhoročného člena Európskej akadémii, profesora Štefana Kassaya ako prezidenta Intercedu. Po priblížení viacerých detailov o význame vedeckých prác a vedecko-pedagogickej osobnosti profesora Štefana Kassaya. Profesor Klaus Mainzer zároveň pripomenul aký veľký význam malo aj podpísanie Memoranda o spolupráci s platnosťou na päť rokov. V tej súvislosti Klaus Mainzer upriamil pozornosť na zaujímavý návrh týkajúci sa Európskej akadémie. Oboznámil prítomných s konkrétnym návrhom profesora Štefana Kassaya na oceňovanie členov Európskej akadémie, čo prítomní vyjadrili nadšeným a ocenili potleskom. Navrhovateľ profesor Štefan Kassay zároveň odovzdal viacero exemplárov zlatých a bronzových medailí do vlastných rúk prezidenta Mainzera. Možno predpokladať, že aj s blížiacimi sa voľbami prezidenta Európskej akadémie v marcovom zasadnutí prezídia pre nové obdobie sa otázka oceňovania významných osobností znovu bude posudzovať.

Disruptívne inovácie pre stabilnú budúcnosť


Začiatkom roku 2024 Medzinárodné centrum vzdelávania INTERCEDU v spolupráci s vydavateľstvom MM Publishing vytvorilo nový formát cyklickej relácie v počte päť dielov za rok s názvom: Disruptívne inovácie pre stabilnú budúcnosť. Formát pripravuje šéfredaktor mesačníka MM Průmyslové spektrum a prvý viceprezident inžinierskej akadémie Českej republiky – Roman Dvořák. Disruptívne inovácie sú napriek svojmu stále rôznorodému prijímaniu vo firmách neodvratnou cestou byť pevným základom ich perspektívnej budúcnosti. Zmyslom jednotlivých zamyslení je nazerať na čiastkové disruptívne technológie a na konkrétnych príkladoch uvádzať, ako sa pomocou nich už teraz mení podoba spotrebiteľského priemyslu. V roku 2024 bolo odvysielaných 5 častí s celkovou stopážou 70 minút so zaujímavými témami ako výroba budúcnosti, exponenciálne organizácie, materiálové inžinierstvo, masová kustomizácia, robotizácia a automatizácia.

Nominácie nových členov EASA


Na základe Memoranda o spolupráci medzi INTERCEDU a EAVU sa prezidenti oboch inštitúcií zaviazali, že INTERCEDU bude iniciovať návrhy nových členov EAVU na Slovensku a v zahraničí.

Nominovaní noví členovia EAVU.



 
 
 

Comments


bottom of page