top of page

List prof. Dr. Klausa Mainzera, prezidenta Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu

Pezinok / Salzburg, 12.3.2025. Vážení členovia Európskej akadémie vied a umení, piatok, 7. marca 2025, výročné Valné zhromaždenie Európskej akadémie vied a umení zvolilo prezidenta a troch podpredsedov na nadchádzajúce funkčné obdobie. Teším sa na spoluprácu s Prof Dr Kristin de Troyer, Prof Ioannis Liritzis PhD a Prof Dr Verica Trstenjak v novom funkčnom období a ďakujem za vašu podporu pri hlasovaní. Chcel by som sa tiež poďakovať všetkým kandidátom za ich angažovanosť. Monika Czernin, Thomas Jaeger, Oliver Korte, Elmar Kuhn a Monika Fioreschy-Unger kandidujú za členov rozhodcovského súdu v novom funkčnom období. Harald Kainz a Paul Jankowitsch boli vymenovaní za nových audítorov. Európska akadémia sa ukázala ako „živá demokracia“.



Európa sa v súčasnosti musí presadiť vo svete zmietanom krízou. Súčasné predsedníctvo začalo svoju činnosť v roku 2021 s témami zameranými na hlavné výzvy, ktorým bude Európa v budúcnosti čeliť. Pri pohľade naspäť je viditeľné, ako sme správne podchytili témy smerovania Akadémie hneď od začiatku – s projektmi o digitalizácii a umelej inteligencii, o energetickom probléme s environmentálnymi a klimatickými otázkami, o interdisciplinárnom vzdelávaní pre Európu, o výzvach tolerancie a napokon o prepojení vedy a umenia.


Výročná správa Akadémie za rok 2024, ktorá je k dispozícii v tlačenej a online verzii, informuje o početných udalostiach uplynulého roka, ktoré sú integrované do tém záujmu Akadémie. Zdôrazňuje tiež nové kontakty akadémie s európskymi a medzinárodnými inštitúciami.


V nadchádzajúcom funkčnom období budú využívané národné centrá vzdelávania a výskumu, kde sa naši členovia môžu zapojiť do prednášok a workshopov. V niektorých z týchto centier je možné udeľovať aj akademické tituly. Ako právne nezávislé inštitúcie môžu tieto centrá ponúkať komerčné produkty. V spätnej väzbe môžu tieto centrá podporiť Akadémiu ako neziskovú organizáciu darmi a sponzorstvom. Niekoľko príkladov najlepšej praxe už existuje v Maribore/Slovinsko (Alma Mater Europaea) pre témy zdravoveda, aplikovaná umelá inteligencia a umenie, Bratislava/Slovensko (INTERCEDU) pre témy interdisciplinárneho vzdelávania pre Európu, Rottenbach/Rakúsko (Kongresové centrum VTA) pre témy Európskej únie Green Deal a SDGs (Alma UN/Cieľov udržateľného rozvoja, Nemecko Europaea) pre témy inovácií a riadenia. Tieto národné centrá možno samozrejme rozšíriť aj do iných európskych krajín. Najmä delegáti Akadémie z jednotlivých krajín sú vyzvaní, aby zvážili rozšírenie tohto programu vo svojich krajinách.


Tieto iniciatívy prebiehajú v rámci spoločnej vízie pre Európu a našu Akadémiu. Na jednej strane sa Európa musí odlíšiť v globálnej konkurencii. To zahŕňa medzinárodnú konkurencieschopnosť a inovačnú silu, na ktorých je založená európska prosperita. To však musí byť spojené s našimi európskymi hodnotami. Pre našu Akadémiu to znamená, že budeme pokračovať v interdisciplinárnej a medzinárodnej spolupráci naprieč všetkými krajinami. Zaviazali sme sa k mierovému a tolerantnému svetu, aspoň vo vede a umení. Za týmto účelom bola v októbri roku 2024 spolu so Svetovou akadémiou umení a vied (WAAS) podpísaná spoločná deklarácia s názvom „Vision for a Global Peace Offensive“, ktorú nájdete aj na webovej stránke Akadémie.


Vrcholom akademického roka bola opäť slávnostná inaugurácia nových členov 8. marca 2025. Hlavný prejav členky Akadémie prof. Claudi Bockting (Univerzita v Amsterdame), sprevádzaný klasickou a súčasnou medzinárodnou hudbou, sa zameral na psychický stres ľudí v spoločnostiach vyspelých technológií v jej úlohe klinickej psychologičky a výskumníčky AI (II. trieda). Venovala sa aj syndrómom pandémie Covid. Ako Európska akadémia podporíme jej iniciatívu na vytvorenie centra EÚ pre duševné zdravie.


Prajem vám všetkým veľa úspechov a kreativity v aktuálnom roku. Na záver by som rád uviedol upravené želanie veľkého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho – želanie, ktoré vyslovili aj niektorí členovia na Valnom zhromaždení: „Prosím, pýtajte sa nielen na to, čo robí Akadémia pre vás, ale aj na to, čo môžete urobiť pre akadémiu“.



prezident Európskej akadémie vied a umení            v Salzburgu
prezident Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu



 

Kommentare


bottom of page